Zdjęcia z drona – czy fotografia lotnicza jest dla Ciebie?

Fotografia z lotu ptaka to dziedzina, z której korzystali kiedyś tylko nieliczni. Żeby zrobić zdjęcia z wysokości, trzeba było wynająć samolot. Przedsięwzięcie takie było drogie i wymagało sporego zaangażowania. Dziś na rynku mamy drony, czyli niewielkie urządzenia wyposażone w kamerę, które poruszają się wiele metrów nad ziemią i uchwycają ciekawe kadry. Jeśli chciałbyś zająć się tą techniką fotografowania, przeczytaj poniższe wytyczne.

Fotografia z lotu ptaka, czyli jak wykorzystać dron?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Jak zadbać o odpowiednią ekspozycję przy użyciu drona?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Jakie są techniki ekspozycji w fotografowaniu z wysokości?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Jak robić zdjęcia dronem zgodnie z prawem?

Używając drona, należy mieć na uwadze przepisy prawa lotniczego. Przed przystąpieniem do sesji, należy zatem upewnić się, czy nie łamiemy prawa. W większości dużych miast, przed rozpoczęciem pracy, należy uzyskać zgodę zarządcy. 

Konieczne będzie także posiadanie odpowiedniej licencji UAVO. Uzyskuje się ją na drodze zdania egzaminu oraz ukończenia kursu. Bez takiego zaświadczenia, używanie drona w terenie zabudowanym oraz podczas imprez zbiorowych, może być niemożliwe.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Kultura i sztuka